Hledat

24/05/2021 PPF banka se stala generálním partnerem Cirku La Putyka a divadla Jatka78

Divadlo Jatka78 i novocirkusový soubor, který jeho vznik před sedmi lety inicioval, získaly PPF banku jako nového generálního partnera pro rok 2021.

S nástupem protiepidemických opatření se Cirk La Putyka i Jatka78 staly nejviditelnějšími subjekty na poli české kultury. Celoroční úsilí o kontakt s diváky prostřednictvím rozličných projektů vyvrcholilo získáním ocenění Český lev za audiovizuální počin roku či cenou Divadlo roku. Díky spolupráci s tak významným komerčním partnerem bude mít nezávislá divadelní scéna nezřizovaná státem či městem volnější ruce. Zvláště v nejisté době pandemie covidu-19, kdy za poslední rok přišla kvůli nemožnosti hrát pro veřejnost o 82 % svých příjmů nezbytných pro celoroční činnost a tvorbu.

„Oceňujeme, že lidé ze souboru Cirk La Putyka a scény Jatka78 v době pandemie hledali cesty, jak dostat kulturu k divákům navzdory přísným protipandemickým opatřením. A to byl také jeden z důvodů, proč jsme se pro tuto spolupráci rozhodli. Jejich projekty na české kulturní scéně patří dlouhodobě k nejlépe hodnoceným, a to i díky mezinárodnímu kontextu, který k nám přinášejí. Máme radost, že se Cirk La Putyka a Jatka78 budou nově řadit k Divadlu Járy Cimrmana a Letním shakespearovským slavnostem, které dlouhodobě se skupinou PPF podporujeme, a budeme mít možnost zase o něco více pomáhat české kultuře v jejím rozvoji,“ řekl ke spolupráci Petr Jirásko, předseda představenstva a generální ředitel PPF banky.

„V době pandemie jsme se snažili být maximálně aktivní, přinášet radost do neradostné doby, hrát pod okny, na ulici, promítat filmy, z divadla jsme vytvořili velkou laboratoř, a to vše bez příjmů ze vstupného, kvůli čemuž došlo k vyčerpání všech finančních rezerv. V těžké době, kdy jsme se ocitli bez důležitého zdroje, přichází na scénu PPF banka. Tento nový generální partner nám umožní pokračovat v našem pojetí divadla a umožní nám jej dále rozvíjet. Děkujeme,“ říká Štěpán Kubišta, ředitel divadla Jatka78.

Zatímco obvykle jsou divadla nekomerčního charakteru závislá na grantových dotacích či příspěvcích zřizovatele minimálně z poloviny, Jatka78 i Cirk La Putyka jsou financovány hlavně ze vstupného, příspěvků svých partnerů a pouze z malé části z veřejných financí. Od začátku soubor i divadlo podporují jednotlivci a sami diváci. A protože k udržitelnému financování je nutná diverzifikace finančních zdrojů, patří k významným zdrojům financování divadla i soukromý sektor.

„Jatka78 i Cirk La Putyka mají po celou dobu své existence partnery, kteří jim umožňují nezávislost na grantových systémech. Díky nim můžeme pracovat v mezinárodním kontextu, nezaměřovat se pouze na reprízy úspěšných inscenací a tvořit experimentální projekty i poskytovat rezidenční prostor českým i zahraničním souborům. Partnerství s PPF bankou navazuje na naši spolupráci s Nadací PPF, která nás podpořila v našich aktivitách v době koronavirové pandemie a se kterou dále úzce spolupracujeme na dalším projektu,” uvedl Rosťa Novák ml., principál Cirku La Putyka.

Již 25. května 2021 otevřou Jatka78 novou letní scénu. Šapitó Azyl78 poskytne střechu nad hlavou jak rezidenčním souborům divadla, tak i 15 dalším českým divadlům a souborům či umělcům. Od května do září nabízí bohatý program, se širokým žánrovým záběrem - od hudby, přes tanec, nový cirkus až po činohru.


Jatka78
Vznikla v roce 2014 z potřeby kulturního prostředí tehdejší doby. Cirk La Putyka neměl své vlastní stálé místo, zároveň byl velký zájem o jeho představení. Vznikla s vědomím, že divadlo není jen o samotném představení, ale tvoří komplexní zážitek od úsměvu uvaděčky u vchodu přes nabídku baru až po výstavu ve foyeru. Ukázalo se, že Cirk La Putyka v představě o tomto pojetí divadla není sám. Souborů, které nemají zájem hrát svá představení třicetkrát do měsíce, ať už z podstaty svého žánru, termínových možností, nebo mezinárodního zaměření, je mnoho. Ukázalo se, že potřeba být součástí moderně pojatého prostoru, kde by mohly soubory zkoušet, potkávat se, sdílet představení, ale také pracovat na mezioborových projektech, je rozšířená. Jatka78 tak nevznikla zřízením samosprávy či jako projekt movitého mecenáše, ale z opravdové potřeby doby a prostředí. K této potřebě ze strany umělců se s nemenší razancí přidala veřejnost. Crowdfundigová sbírka „Nakopni Jatka“ se stala největší sbírkou v oblasti kultury a dodnes se řadí mezi ty nejúspěšnější. Samotní budoucí diváci pomohli divadlu ze svých zdrojů nejen finančních, ale i časových. Četných brigád, při kterých se přestavoval prostor bývalých skladů a prodejen na divadlo, se zúčastnily desítky z nich.

Cirk La Putyka
Původně malá skupina nadšenců, kteří chtěli dát dohromady jednu inscenaci, se od roku 2008 rozrostla na novocirkusové uskupení téměř stovky herců, tanečníků, akrobatů, hudebníků, ale i produkčních, techniků, lékařů, vizážistů a dalších profesionálů. Po nečekaném úspěchu debutové inscenace La Putyka založili bratři Rosťa a Vítek Novákovi Cirk La Putyka. Do začátku pandemie v březnu 2020 vytvořil soubor přes 20 projektů, spolupracoval s více než 300 lidmi 25 národností, odehrál přes 1 500 představení a navštívil 21 zemí. Se zavedením protiepidemických opatření, která znemožnila uvádět tradiční představení s diváky, činnost souboru neustala, ale naopak nabrala na nebývalé intenzitě. V rámci projektu #kulturunezastavis jeho členové zrealizovali nejen ve spolupráci s Jatky78 desítky akcí, například Výdejní okénko kultury, Ústřednu78, Oživené výlohy, Majáky české kultury, Umělce v izolaci a další. V současné době probíhá zkoušení tří nových inscenací s premiérou v letošním roce. Cirk La Putyka funguje na principu vícezdrojového financování - s příjmy z vlastních zdrojů (především prodej vstupenek na představení), s příjmy z grantů Magistrátu hlavního města Prahy, grantů Ministerstva kultury ČR, případně dalších veřejných zdrojů, a s příjmy od soukromých partnerů. V době pandemie z důvodu nemožnosti hrát s diváky přišel soubor o největší část svých příjmů (82 %), tedy příjmů ze vstupného.Kontakt pro média Cirk La Putyka
Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ
tel.: 604 868 914
e-mail: jiri.sedlak@artsmarketing.cz

Kontakt pro média Jatka78
Magdaléna Novotná
tel.: 724 704 919
e-mail: magdalena@jatka78.cz